Final Programme

Wednesday, May 30, 2001

8:00 - 9:30 Registration
9:30 - 9:40 Opening Speech
9:40 - 10:40 Plenary Talk P1, by Touradj Ebrahimi: "Realily/Virtuality Continum and its impact on personal communications"
  Coffee Break
11:00 - 13:00 Oral Session 1, Meeting Room A
Subject: Augmented and Mixed Reality
Chair: Ferran Marques, Universitat Politecnica de Catalunya
Oral Session 2, Meeting Room B
Subject: 3D Image Analysis
Chair: Tania Stathaki, Imperial College
  "Design and Development Issues for ARCHEOGUIDE: An Augmented Reality based Cultural Heritage On-site Guide", Didier Stricker, Patrick Dähne, Frank Seibert, Ioannis T. Christou, Luis Almeida, Renzo Carlucci, Nikos Ioannidis "Two Dimensional Volterra Signal Modelling Using a Zero Tolerance Optimisation Formulation", Georgios Stathakis, Tania Stathaki
"Evolution of the Mobile Infosphere: Iterative Design of High Information-bandwidth, Mobile Augmented Reality Interface", Frank Biocca, Arthur Tang, David Lamas "A Combination of Census Transform and a Hybrid Block and Pixel-Recursive Disparity Analysis Approach for Real-Time Videoconferencing Applications", Oliver Schreer, Nicole Brandenburg, Costas Plakas, Emanuele Trucco, Peter Kauff
"Enhanced sports broadcasting by means of augmented reality in MPEG-4",
Athanasios M. Demiris, Maria Traka, Emmanuel Reusens, Krzysztof Walczak, Christophe Garcia, Konrad Klein, Cornelius Malerczyk, Paul Kerbiriou, Christian Bouville, Eammon Boyle, Nicos Ioannidis
"Multiresolution Implicit Surface Fusion", Augusto Sarti, Stefano Tubaro
"Cooling Factory, a Concrete Project to Test New Architectural Applications for Augmented Reality", Dirk Donath, Jacob Beetz, Klaus Grether, Ernst Kruijff, Frank Petzold, Hartmut Seichter "A Feature Vector Approach for Retrieval of 3D Objects in the Context of MPEG-7", Dejan V. Vranić, Dietmar Saupe
"Evaluation of Optical See-Through Systems", Erin McGarrity, Mihran Tuceryan, Charles Owen, Yakup Genc, Nassir Navab "POCS Reconstruction of Stereoscopic Views", Ryszard Stasinski, Janusz Konrad
"Gesture and Information Flow in Augmented Spaces", Satinder P. Gill "Real-Time 3D and Color Camera", Frank Forster, Manfred Lang, Bernd Radig
  Lunch Break
14:30 - 16:30 EUREKA: Partnering Actions, Meeting Room B
15:00 - 16:00 Poster Session 1
Chair: Andre Redert, Philips Research Laboratories
  "A Very Low Bit Rate Compression Method Using Color Segmentation and Orthogonal Base Function Approximation",
S. Makrogiannis, S. Fotopoulos, V. Christopoulos, P. Schelkens, J. Cornelis
"Intelligent Digital Camera for Amazon Ecosystem Monitoring", Adriana de Carvalho Drummond, Marco Alfredo DiLascio
"Internet-Based Exploration of Remote Sites", Robert Laganière
"From 3D Data to Animated Face Models Through MPEG-4 Model Reshaping", Ludovico Basili, Augusto Sarti, Stefano Tubaro
"Authoring tools for Support of Multimodal Interaction with 3D Scenes", Zdenek Mikovec, Pavel Slavik
"Content-Based Search of VRML Models Using Shape Descriptors", Ilias Kolonias, Dimitrios Tzovaras, Stratos Malasiotis, Michael G. Strintzis
"DCT Coefficients Adjustment for Deblocking Compressed Images", G. A. Triantafyllidis, Dimitrios Tzovaras, Michael G. Strintzis
"Disparity-Compensated Wavelet Coding of Stereo Images Using Feedback", Nikolaos V. Boulgouris, Michael G. Strintzis
"Joint Depth Estimation and Segmentation from Multi-view Images using the Expectation-Minimization Algorithm", N. Grammalidis, L. Bleris, Michael G. Strintzis
  Coffee Break
16:15 - 18:15 Oral Session 3, Meeting Room A
Subject: Virtual Environments
Chair: Vali Lalioti, University of Pretoria
Oral Session 4, Meeting Room B
Subject: Face and Body Modelling: Analysis
Chair: Françoise Prêteux,
Institut National des Telecommunication Evry Cedex
  "Shared Miletus: Towards a Networked Virtual History Museum", Dave Pape, Josephine Anstey, Sarita D'Souza, Tom DeFanti, Maria Roussou, Athanasios Gaitatzes "MPEG-4 Compliant Tracking of Facial Features in Video Sequences",
Marius Malciu, Françoise Prêteux
"Development of a Simulation Framework for Mobile Robots",
Michael Bungenstock, Andreas Baudry, Johannes Bitterling, Bärbel Mertsching
"A Solution for Facial Expression Representation and Recognition",
Séverine Dubuisson, Franck Davoine and Mylène Masson
"Path Planning for Mobile Robot Among Dynamic Obstacles and Its 3D Simulation",
Wei Wu, Zhang QiSen, J. B. Mbede, Huang Xinhan
"Facial Feature Tracking using an Active Appearance-driven Model", Jörgen Ahlberg
"Authoring Interactive Stories using Virtual Identities", M. Greeff, V. Lalioti "Facial Animation Parameters extraction and Expression detection using HMM", Montse Pardàs, Antonio Bonafonte
"Delay Effect Simulation of Multiple-Lock Checking Algorithm for Distributed Shared Virtual Environment", Olarn Wongwirat, Chanboon Sathitwiriyawong, Shigeyuki Ohara "Facial Expression Analysis in MPEG-4 Sequences",
Amaryllis Raouzaiou, Kostas Karpouzis, Stefanos D. Kollias
"Creating A Distributed Virtual Prototyping Environment For Concurrent Engineering", Clive Stops, Terrence Fernando, J. I. Barbero, H. Weiss, A. West "Reinitialization of a Model-Based Face Tracker", Jacob Ström
  Coffee Break
18:30 - 19:30 Poster Session 2
Chair: Roberto Pockaj, DIST-University of Genova
  "Progressive Compression of Real Surfaces Using Skeleton Transform", Torsten Palfner, Alexander Mali, Erika Müller
"Analysis of Prosodic Features and Development of Automatic Emotion Detection of Emotional Speech", Vladimir Hozjan, Zdravko Kačič
"Networked Facial Expression Analysis", Haibo Li
"Implementing Facial Expressions Modeller from Single AU Models", Anna Wojdel, Leon J. M. Rothkrantz
"A Simple Mesh Data Structure with Applications in Surgery Simulation", Han-Wen Nienhuys, A. Frank van der Stappen
"An Augmented Reality System for Surgical Navigation", Dimitrios Simitopoulos, Akio Kosaka
"The Hiscore Face Recognition System", Nikolaos Mavridis, Filareti Tsalakanidou, Sotirios Malasiotis, Venetia Giagourta, Michael G. Strintzis
"The Hiscore Gesture Recognition System", Venetia Giagourta, Nikolaos Mavridis, Filareti Tsalakanidou, Sotirios Malasiotis, Federico Nebiacolombo, Michael G. Strintzis
20:00 Reception Cocktail


Thursday, May 31, 2001

9:00 - 10:00 Plenary Talk P2, by Takeo Kanade:
"The Eye Vision at Super Bowl and The Virtualized Reality System: 4D Digitization of a Time-Varying Real Event and Its Application"
  Coffee Break
10:15 - 12:15 Oral Session 5, Meeting Room A
Subject: Computer Graphics and Visualization
Chair: Thomas Sikora,
Heinrich-Hertz Institute for Communication Technology
Oral Session 6, Meeting Room B
Subject: Image-Based Rendering and 3D Video
Chair: Marc Op de Beeck, Philips Research Laboratories
  "3D Image Visualization and Navigation Based on MPEG-7 Descriptors",
T. Meiers, I. Keller, T. Sikora
"Three Dimensional Video for the Home", Marc Op de Beeck, Andre Redért
"Endoscopic Visualization and Exploration of the Liver Using Combined Volume and Surface Rendering", Dimitris Agrafiotis, Mike Jones, Stavri Nikolov, David Bull,
Nishan Canagarajah, Mike Halliwell
"3D Analysis and Image-Based Rendering for Immersive TV Applications",
Christoph Fehn, Eddie Cooke, Oliver Schreer, Peter Kauff
"A Mesh Simplification Algorithm Applied to MPEG-4 Compliant 3D Facial Models",
P. Garaventa, Roberto Pockaj, Carlo Bonamico, Fabio Lavagetto
"Cylindrical Panoramic Image using the Simplified Projective Transform",
Dae-Hyun Kim, Yong-In Yoon, Sang-Hoon Kim, Jong Soo Choi, Kyung-Hyun Yoon
"Optimisation of Virtual Images for 3D Transparent Perception in Augmented Reality for Surgical Applications",
L. G. Johnson, D. A. de Cunha, A. P. King, P. J. Edwards, D. J. Hawkes
"Image-Based Multiresolution Implicit Object Modeling",
Aurelio Colosimo, Augusto Sarti, Stefano Tubaro
"Virtual Drilling in 3D Volumes", Lefteris Kechagias, Adrian G. Bors, Ioannis Pitas "Non-Photorealistic Rendering of Plants and Trees",
C. Campos, R. Quirós, J. Huerta, M. Chover, J. Lluch, Robert Vivó
"A Single Polygonal Mesh Representing a Botanical Tree Surface",
Javier Lluch, María José Vicent, Sergio Fernández, Carlos Monserrat
"Image Origami", Eric Sokolowsky, Parris K. Egbert, William A. Barrett, Kirk L. Duffin
  Coffee Break
12:30 - 13:30 Plenary Talk P3, by Thomas Huang: "Real-time Speech Driven Avatar with Constant Short Time Delay"
  Lunch Break
14:30 - 16:30 EUREKA: Partnering Actions, Meeting Room B
15:30 - 16:30 Poster Session 3
Chair: Peter Rummel, Siemens AG, Munich
  "Fast Fine Granularity Decoding of Fractal Image Coding", Chen Yisong, Zhang Fuyan
"Generating a 3D Simulation of a Car Accident from a Formal Description: the CarSim System", Arjan Egges, Anton Nijholt, Pierre Nugues
"A Framework for a Dense Matching Algorithm - Results Using Matching Metrics and Order Statistic Filters", Jasmine Banks
"Creating Animatable MPEG4 Face", Qiang Wang, Hui Zhang, Thomas Riegel, Eckart Hundt, GuangYou Xu
"A Personalized Talking/Moving Head Presentation Using Image-based Transformations", Ali Arya, Babak Hamidzadeh
"Arabic OCR Based on Entropy measures", Hazem Y. Abdelazim
"Environment Maps Based Real-time Architectural Walkthroughs", SeungTaek Ryoo, SangHyun Seo, Kyung-Hyun Yoon, JongSu Choi
"Navigation Interface for Telepresence Vehicle "HTR-IOV225"", E. Alwpoudi, P. Avlakiotis, K. Kapellos, V. Papantoniou
"Optimal Interactive Content-Based Image Retrieval", Nikolaos D. Doulamis, Anastasios D. Doulamis, Klimis S. Ntalianis
  Coffee Break
16:45 - 18:30 Oral Session 7, Meeting Room A
Subject: Special Session: "Art.Live Project"
Chair: Xavier Marichal,
Universite Catholique de Louvain
Oral Session 8, Meeting Room B
Subject: Advanced VR Interfaces
Chair: Tasos Harissis, Systema Informatics S.A. Athens
  "Scientific Visualization, Virtual Worlds, Augmented and Mixed Reality",
Kim H. Veltman
"Natural Language Navigation Support in Virtual Reality",
Jeroen van Luin, Anton Nijholt, Rieks op den Akker
"The Symbiosis and the Artificial Landscape: Towards the Human Centred Shaping of the Interface Paradigm", Karamjit S. Gill "Interacting with 2D Applications in Immersive Environments",
Jason Jerald, Mike Daily, Howard Neely, Pete Tinker
"Application of Mixed Reality Techniques in Computerassisted Cranio-Maxillofacial Surgery", Hans-Florian Zeilhofer, Robert Sader "Tele-Nursing with Realistic Sensations", Tsutomu Miyasato
"Mediazine - A Cooperative Virtual Environmet with Television, Radio, WWW, Telecommunication, Spatial Sound and 3D Graphics", Stefan Noll, Frank Morbitzer "Enorasi - Virtual Environments for the training of Visually Impaired",
Tasos Harissis, Tania Drakontidou
"Immersive Interactive Narratives", Xavier Marichal, The art.live consortium "Spatial Reasoning in a Multi-Modal User Guide for a Complex Machine",
Nadejda Soudzilovskaia, Rafael Bidarra, Frederik W. Jansen
  Coffee Break
18:45 - 19:45 Poster Session 4
Chair: Stefano Tubaro, Politecnico di Milano
  "Feature Extraction in the DCT Domain for Fast Video Processing", TaeYong Kim, Nak Woo Kim, Joung Jin Jang, Jong Soo Choi
"A Data Structure for 3D Synthetic Environment Reconstruction", Roy Ladner, Mahdi Abdelguerfi, Ruth Wilson, Frank McCreedy, John Breckenridge, Kevin B. Shaw
"Analysis of Soil Properties and Characteristics Using Rescaled Range(R/S) Method", Soundararajan Ezekiel, Robert A Hovis, Rick A. Robbins
"Improvement of the Form Factor Accuracy Using a Polar Decomposition of the Plane", Robert Vivó, María José Vicent, J. Lluch, R. Moyá
"Construction of Cylindrical Environment map Using Symmetric FFT Operation", Yeong-Seok Kim, Kyung-Hyun Yoon, Jong Soo Choi
"Estimation of Fundamental Matrix by Genetic Algorithms", M. Zaim, R. Benslimane
"Effective Analysis of Image Sequences for 3D Camera Motion Estimation", Andrea Dell'Acqua, Augusto Sarti, Stefano Tubaro
"Advanced Virtual Humanoid Animation Framework Based on the MPEG-4 SNHC Standard", M. Preda and Françoise Prêteux
21:00 Gala Dinner


Friday, June 1, 2001

9:00 - 11:00 Oral Session 9, Meeting Room A
Subject: Face and Body Modeling: Synthesis
Chair: Igor S. Pandzic, Linköping University
EUREKA: EURO HERMES I, Meeting Room B
Invited Talk:
Papadakis Ioannis, National Project Coordinator, GSRT, Greek Ministry of Development
  "Analysis-Synthesis Cooperation for MPEG-4 Realistic Clone Animation", J.-L. Dugelay, A.C. Andrés del Valle
"An Animated Virtual Drummer", Martijn Kragtwijk, Anton Nijholt, Job Zwiers
"A Web-Based MPEG-4 Facial Animation System", Igor S. Pandzic
"A Solution for Model-independent Animation of MPEG-4 Faces", Roberto Pockaj, Maurizio Costa, Fabio Lavagetto, Carlo Braccini
"Interpolating MPEG-4 FAPs for Very Low Bitrate Facial Animation", Roberto Pockaj, Fabio Lavagetto, Maurizio Costa, Carlo Bonamico
"A Java-Based MPEG-4 Facial Animation Player", Carlo Bonamico, Roberto Pockaj, Carlo Braccini
  Coffee Break
11:15 - 13:30 Oral Session 10, Meeting Room A
Subject: Image and Video Analysis
Chair: Fabio Lavagetto, DIST - University of Genova
EUREKA: EURO HERMES I, Meeting Room B
  "Fast Detection, Tracking and Classification of Moving Objects for Visual Surveillance", Hui Zhang, Qiang Wang, Thomas Riegel, Eckart Hundt, Guang You Xu, ZhiGang Zhu
"Visual Prosody Analysis for Realistic Motion Synthesis of 3D Head Models", Maurizio Costa, Tsuhan Chen, Fabio Lavagetto
"Joint Detection and Segmentation of Faces for Multimedia Applications", Verónica Vilaplana, Ferran Marqués
"Color Initialization for Lip Tracking", Elisa Sayrol, Óscar Fischi, Montse Pardàs
"Unsupervised VOP Segmentation of Stereo-Captured Video Sequences", Klimis S. Ntalianis, Anastasios D. Doulamis, Nikolaos D. Doulamis, Stefanos D. Kollias
"A Combined Texture-Based Image Indexing and Compression System", G. Voulgaris, J. Jiang
"People Detection in a Static Image Using Curvature", Dae Hwan Hyeon, T. E. Kim, Kyung-Hyun Yoon, Jong Soo Choi
  Lunch Break
15:00 - 17:00 EUREKA: EURO HERMES I, Meeting Room B


Saturday, June 2, 2001

10:00 - 14:30 Optional: Boat Tour to Delos Island



Back to EUROIMAGE ICAV3D 2001 home page